Cudze chwalicie… :P Zawsze narzekam, że u nas jest tylko kilka dużych muzeów motoryzacji (czasem łączonych z ogólnokomunikacyjnymi albo ogólnotechnicznymi) i tyle, a u Czechów w każdej szopie kryje się jakieś auto-, moto-, veteranmuzeum i ogólnie mają tam pod tym względem eldorado ;)

Idąc za ciosem, po poprzedniej mapie z pomnikami, wzięłam się zatem do zaznaczania kolejnych kolorowych punktów. No i… ekhem… wyszło, że wcale nie jest tego tak mało. Odszczekuję ;)

Muszę też nieskromnie stwierdzić, że jest to na tę chwilę chyba najpełniejsza lista tego typu przybytków. To pierwsze wytłumaczenie stworzenia listy, która wydawać by się mogła czymś wtórnym. A po drugie, po prostu najwygodniej mi mieć taką własną, opracowaną po swojemu, którą będę mogła uzupełniać albo edytować, kiedy zechcę. Tym niemniej mam nadzieję, że przyda się też innym turystom.


Zabytkowa motoryzacja to też w dużej mierze militaria, ale dla czytelności dostaną osobną mapkę. Tu muszę zaznaczyć, że tego akurat spisu nie należy traktować jako pełnego, bo nie każde wojskowe muzeum ma w zbiorach pojazdy. Wykluczyłam więc wszelkie arsenały, muzea broni białej, ORP Błyskawicy i samolotów. A za to są wystawki np. przy muzeach regionalnych ;)


Zabytkowe specjalistyczne wozy można też napotkać w co drugiej OSP, a w szczególności w muzeach pożarnictwa. Tu już mnie wyręczono i mapę można znaleźć tutaj. Można też przeszukać serwis pod hasłem „pożarnictwa”, jeszcze z jedno albo dwa się pojawią.


Lista w wersji tekstowej jest pod tym linkiem.


Wpisy o muzeach, które odwiedziłam, można znaleźć w kategorii: muzeum-motoryzacji.

10 thoughts on “Muzea motoryzacji w Polsce

  1. Myślę, że ilość informacji na ten temat jest wprost proporcjonalna do ilości osób zainteresowanych nimi ;) Na pociechę zostaje stara maksyma, że nie ilość, a jakość w takim razie nas określa ;)

 1. ooo! nie wiedzialem ze w Swidniku jest muzeum Wuesek, trzeba sie bedzie wybrac, bo to tuz kolo mnie :) natomiast muzeum w Pulawach niestety nie zyje :(
  https://40ton.net/muzeum-pomocy-drogowej-pulawach-wyprzedaje-eksponaty-czesc-nich-naprawde-ciekawa/

  ale jest tez w Zamosciu muzeum wojskowe Prochownia i tam tez musze sie wybrac, bylem kiedys w czesci plenerowej (wstep byl chyba nawet darmowy albo jakies 1zl) a bylo troche fajnego graciarstwa :) teraz to ponoc przeniesli do tej prochowni wlasnie, kiedys to bylo cos takiego:
  https://www.zabytki-techniki.org.pl/index.php/muzea/wirtualne-muzeum/wojskowe/659-muzeum-barwy-i-oreza-arsenal-w-zamosciu

  1. Dzięki, zaktualizuję te Puławy – choć wolałabym w drugą stronę, czyli że coś nowego, a nie likwidacja :( Co do WSKi to podobno niełatwo tam trafić, bo jest – nietypowo – w galerii handlowej, ale koniec języka za przewodnika w razie czego ;) To czekam na info o Zamościu – z zewnątrz wygląda ładnie, trochę Srebrną Górę mi przypomina. Jakby były tam jakieś „zwyklejsze” samochody albo ciężarówki, to dodam do mapki.

 2. No, Szanowna Pani, lecę według Pani mapki. Chciałem być, za przewodem Byledoprzodubloga w Redeczu Krukowym, ale zamykają 15.00 w dni powszednie. Byłem zatem w Zespole Szkół Samochodowych w Toruniu. Będzie relacja na Motodinozie! Dziękuję!!!

  1. Tupię już z niecierpliwości zatem i (sz)czekam ;) Swego czasu zażywałam noclegu w toruńskim schronisku szkolnym, mając ów muzeumek bodajże za oknem, lecz nieświadoma tego faktu – nie odwiedziłam go!… :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *