Ostrzyłam sobie zęby na tę imprezę od tygodni. No bo jedyna taka, skupiona na młodych klasykach – Puchar Youngtimer Party. Gdzież indziej byłaby szansa zobaczyć tyle fajnych fur, niekwalifikujących się nieraz na wjazd na zwykłe spotkania klasyków, na których prym wiodą „perły peerelu” (choć i to się na szczęście zmienia). Patrząc po poprzednich edycjach, wydawało się, że naprawdę warto karnąć się do Pyrlandii, bo będzie co pooglądać. W sobotę nie mogłam, a szkoda, bo wtedy odbywało się docelowe ściganie (tu filmik, a tu bardzo ładne zdjęcia), a dodatkowo – rajd turystyczny. Jednak niedziela też zapowiadała się atrakcyjnie, bo zaplanowano na wtedy zlot – niby zwykłe spotkanie, no ale jednak to Poznań, więc zakładałam, że musi być grubo. Na nocnych spotach jest i tłoczno, i ciekawie, toteż na podstawie tych wszystkich przesłanek spodziewałam się czegoś na miarę Youngtimer Warsaw, co najmniej ;) Przeliczyłam się nieco, bo większa frekwencja była choćby w Legnicy na otwarciu, ale taki widać urok upalnej niedzieli – niektórzy, co byli poprzedniego dnia, pewnie się już zwinęli, a tym, co mogliby się przyturlać, pewnie się nie chciało, bo za gorąco – w pełni rozumiem. Tym większy szacun dla wszystkich, którym się jednak zachciało – dzięki nim 250 km w obie strony nie było zmarnowane ;)

Na miejscu – wszystko, co do szczęścia potrzebne. Fury, buda z jedzeniem, więcej fur, buda na kółkach z lodami oraz tor na wyciągnięcie ręki (i fury, wspominałam?). Tor, niestety, osiągalny tylko wizualnie i nie bardziej, bo jeżdżenie, jako się rzekło, było jedynie poprzedniego dnia. Ale patrząc na niego z bliska, stwierdziłam, że może to i nawet lepiej. O ile fordem (nawet świnkiem ;) ) może i nie bałabym się go pokonać, to przypuszczam, że na hondzie jechałabym sobie te swoje 80km/h i oglądała widoczki, i nikt nie zmusiłby mnie, żeby szybciej. Call me chicken shit, ale widok pustego, szerokiego toru dał mi bardziej namacalny obraz prędkości, jakie można tam rozpętać, niż jakiekolwiek ruchome obrazki w tiwi czy internetach. I była to straszna wizja. Przerażająca. Chyba nie lubię torów, niech sobie inni jeżdżą, na zdrowie ;)

IMG_1731
Czujecie tę grozę? :P

Z fajnych rzeczy był jeszcze częściowo zacieniony trawnik, idealny do postawienia namiotu i wozu zaraz obok. Albo po prostu malowniczego rozproszenia przybyłych pojazdów na ładnym tle. Niestety, ku memu ogromnemu żalowi, cała wystawka odbywała się na polbrukowej patelni, w tradycyjnym ustawieniu rzędami – ileż walorów estetycznych tym samym przepadło.

IMG_1696a

Co poniektórzy jednak albo od razu ustawiali się pod drzewem, albo po jakimś czasie wracali na łono natury (kiedy deska rozdzielcza zaczynała im się topić w słońcu, a płyn do spryskiwaczy się wygotowywał), więc na zupełny brak malowniczości nie mogłam narzekać.

No ale pitu pitu, a klasyki stygną. Co tam przyjechało zatem, zapytacie… Z tego, co się zorientowałam, trochę stałych bywalców PKN, a trochę nie wiem :P Czyli wszystko jasne, wszystko wiecie, skupmy się więc na przeglądzie ;)

Słoneczny krokodyl, który nas niejako zaprowadził na tor (jechał w przeciwną stronę, gdy my już mocno wątpiliśmy w obrany kierunek i szukaliśmy możliwości zawrócenia), załapał się na jedną tylko przypadkową fotkę z kolegą, a potem obaj znikli.

IMG_1651

Na początek sprawdziliśmy, co ciekawego stoi na wspomnianym trawniczku – nie ukrywam, że głównym tego powodem był zaparkowany w oddali transol. Kamper!

Trafił się też najklasyczniejszy classic na zlocie. Jedyny ;)
Trafił się też najklasyczniejszy classic na zlocie ;)
Cudowny.
A transit – cudowny.

IMG_1661

Pozostałe wozidła w pobliżu reprezentowały kategorię „co jeden, to szybszy”. I wścieklejszy ;)

IMG_1662

F1150009a

IMG_1703a

IMG_1663

IMG_1704a

Sąsiedztwo Czarnej zdążyło się zmienić i samoczynnie zorganizował się kącik niemiecki.

IMG_1685a

IMG_1665

Jednak prawdziwy rarytas zaparkował tuż przy wjeździe.

F1150008a

Volvo P1800ES. Podobno są ludzie, dla których jego uroda jest dyskusyjna. Jeśli TO nie jest piękny wóz, to ja nie wiem…

IMG_1656
Choć z tyłu jest ciekawszy.

Zupełnie przypadkiem w wakacyjnym wydaniu klasycznego Motoru („Motor Poradnik kupującego. Samochody klasyczne” Nr 2/2015) zamieszczono artykuł o dokładnie tym modelu, nawet w tym samym kolorze. Może nie tyle nawet artykuł, co opowieść o kruzingu podczas szwedzkiej białej nocy – rzeczywiście, musi się do tego nadawać świetnie. Opisane wrażenia z jazdy dostarczają samych ciekawych faktów – konstrukcja ta, sięgająca późnych lat 50., wyposażona była (pod koniec produkcji wprawdzie, ale jednak) w co tylko się dało. Wspoma, overdrive, D-Jetronic, tarcze z przodu i z tyłu, elastyczny dwulitrowy agregat (prawie tak elastyczny, jak sierrowe deohace, a one SĄ)…

Podczas gdy u nas w tym samym czasie… Takie maluchy, jak ten obok (ten w dodatku na żółtych blachach).

Stać mnie tylko na niemy komentarz w tej sprawie.

Ale wracając do czerwonej strzały – bo tak szybko o niej nie skończę… ;] Z zadziwiających faktów trzeba nadmienić jeszcze o jednym. Jak wszem i wobec wszystkim wiadomo, rekord pokonanych na jednym silniku kilometrów nie należy, o dziwo, do żadnego mercedesa, nawet W123 ani -4, lecz do takiego właśnie volva.

Z historią tego egzemplarza można się zapoznać wszędzie, np. tu po polsku, a tu po niemiecku. A gdyby jeszcze było Wam mało, to dla dopełnienia tematu zachęcam do obejrzenia cieszącej oko produkcji Petrolicious oraz jak zawsze praktycznej i uciesznej – Wheeler Dealers.

Teraz mogę uznać temat za wyczerpany. Tymczasowo ;)

F1150007a

Poza wspomnianym maluchem, czaiła się obok jeszcze dżeta.

IMG_1658

Dalej – kolejne volva…

IMG_1669a

…zestaw ciekawych fiatów…

IMG_1666

…oh look, a kitty!
…oh look, a kitty!

IMG_1668

…i delegacja Mini.

IMG_1705

IMG_1706

W tle jednego z nich przystanął pełgot na uciesznych blachach.

IMG_1732

Potem podmienił go na tym miejscu jeszcze lepszy kadett.

IMG_1708

Pojazdy przybyłe służbowo były zachwycające – obydwa.

W moim ulubionym motoryzacyjnym kolorze ;)
W moim ulubionym motoryzacyjnym kolorze ;)

IMG_1688a

Z pobieżnego przeglądu internetów dowiedziałam się, że chyba wszystkie one służyły jako mobilne lodziarnie.
Z pobieżnego przeglądu internetów dowiedziałam się, że chyba wszystkie one służyły jako mobilne lodziarnie.
"Najwięcej" dowiedziałam się, wpisując hasło: morrison van :P A to przecież Bedford...
„Najwięcej” dowiedziałam się, wpisując hasło: morrison van :P A to przecież Bedford…

Pod stojącym obok namiotem mieli stanowisko ludzie z Barn Born Classics oraz ich rzucający się w oczy z daleka escort dwójeczka.

Z oddali..
Z oddali..
…i z bliska.
…i z bliska.
I jeszcze bliżej.
I jeszcze bliżej.

Obok niego stał też rozgrzebany (no, powiedzmy – na wykończeniu) CX500 (o ile dobrze pamiętam, a raczej dobrze, bo ostatnio co widzę jakąś cafejkę – na żywo nawet częściej niż w necie – to właśnie na CXie… Co wszystkich napadło, żeby je ciąć?). I był to właściwie jedyny motocykl na zlocie, mimo że w konkursie piękności przewidziano dla nich nawet osobną kategorię. Na sam koniec dołączyła jeszcze druga honda po tuningu, oryginalnie będąca – w mojej amatorskiej ocenie – CB 750ką Four (ale mogę kłamać).

IMG_1740a

Wracając jednak do zlotu właściwego – kontynuujmy już w miarę bez dygresji:

F1150010a

IMG_1679

F1150011a

IMG_1672

IMG_1673

IMG_1675

IMG_1677

Zwycięzca zlotowego konkursu.
Zwycięzca zlotowego konkursu.
Więcej informacji - w prezentacji filmowej.
Więcej informacji – w prezentacji filmowej.
Klasyczne fordy, o dziwo, dopisały - to był jeden z zasadniczych plusów imprezy ;)
Klasyczne fordy, o dziwo, dopisały – całe trzy to o trzy więcej niż gdziekolwiek się zdarza. Był to jeden z zasadniczych plusów imprezy ;)
Tutaj trochę popłynęłam z ustawieniami aparatu i wyglądają jak resoraki ;)
Tutaj trochę popłynęłam z ustawieniami aparatu i wyszły jak resoraki, niezamierzenie (aż tak).

IMG_1723

F1150013a

IMG_1724

Poniewczasie zauważyłam, że z drugiej strony okno było otwarte, no ale tamto przez szybę i tak nie wyszło źle. Lepiej niż to z małpki, w sumie...
Poniewczasie zauważyłam, że z drugiej strony okno było otwarte, no ale tamto przez szybę i tak nie wyszło źle. Lepiej niż to z małpki, w sumie…

IMG_1727

F1150014a
Sunny GTI, najgorętszy hot-hatch na już i tak rozgrzanym placyku.

F1150022a

IMG_1721

Pontiac LeMans - samochód o wielu wcieleniach, ale twarzy wciąż kadetta. Najbardziej mnie chyba zaintrygowało jego alter ego UzDaewooAuto Nexia ;)
Pontiac LeMans – samochód o wielu wcieleniach, ale twarzy wciąż kadetta. Najbardziej mnie chyba zaintrygowało jedno z jego licznych alter ego, mianowicie UzDaewooAuto Nexia (z Uzbekistanu, oczywiście) ;)
Beemki jak zwykle licznie reprezentowane, ale niestety ja się nie znam, nie odróżniam, która fajniejsza. Dla mnie każda spoko, o ile wygląda bandziorsko :P
Beemki jak zawsze w hurtowych ilościach. Niestety nigdy nie zachciało mi się nauczyć ich odróżniać, więc się nie znam, nie wiem, która najfajniejsza. Dla mnie każda spoko, o ile wygląda bandziorsko :P

IMG_1720

A to znany w kręgach wynalazek - kant coupe z nowoczesnym reaktorem z VW.
A to znany w kręgach wynalazek – kant coupe z nowoczesnym reaktorem z VW. Trochę dziwnie to wygląda (dlatego raczej nie chciałabym w fiestce zeteca), ale na pewno jeździ o niebo lepiej niż przed swapem – a o to wszak się rozchodzi ;)
Wewnątrz odpowiednio dostosowany do obecnych osiągów.
Wnętrze odpowiednio dostosowane do obecnych osiągów.
Do niego chyba poszła nagroda za najładniej zmodyfikowanego klasyka.
Do niego chyba poszła nagroda za najładniej zmodyfikowanego klasyka.

Naprzeciwko, jak w lustrzanym odbiciu, ustawili się krewniacy powyższych.

IMG_1714a

Ten też dostał jakąś nagrodę czy wyróżnienie - chyba za wyjątkowość.
Ten też dostał jakąś nagrodę czy wyróżnienie – chyba za wyjątkowość.

Ale w rzędzie przy namiotach jeszcze było co oglądać – choćby taki świetny, mały wozik.

F1150016a
I pomyśleć, że zastąpił go Ro 80…

F1150017a

F1150019a

Na końcu stanęła zaś grupka dużego litrażu.

IMG_1713

IMG_1712

Że niby "wasn't me" ;)
Że niby „wasn’t me” ;)
Wygląda jak mondeło, bulgocze jak amerykaniec… Dziwny pojazd.
Wygląda jak mondeło, bulgocze jak amerykaniec… Dziwny pojazd.
Ten wprawdzie nie był zbyt amerykański...
Ten wprawdzie nie był zbyt amerykański…
…ale ten już owszem.
…ale ten już owszem.

F1150026a1

Jak już przy wnętrzach kabrioletów jesteśmy…

Gofer.
Gofer.
Kolejny Spider, tym razem jednak Alfa. Z ciekawostek: "kabriolet o najdłużej [27 lat] nie zmienionym wyglądzie zewnętrznym".
Kolejny Spider, tym razem jednak Alfa. Z ciekawostek: „kabriolet o najdłużej [27 lat] nie zmienionym wyglądzie zewnętrznym”.
Yyy, no co - też youngtimer :P
Yyy, no co – też youngtimer :P
Herr Kübelwagen.
Równość absolutna, chrom obok błota - takie podejście lubię ;)
Równość absolutna, chrom obok błota – takie podejście lubię ;)
Na koniec doturlał się jeszcze jeden VW.
Na koniec doturlał się jeszcze jeden VW.
A koło nas zagościło znów inne BMW - czarnym lepiej w cieniu ;)
A koło nas zagościło znów inne BMW – czarnym lepiej w cieniu ;)

I to by było z grubsza tyle ode mnie. Wszystkie pominięte maluchy (i co tam jeszcze się nie załapało) można obejrzeć na innych zdjęciach powrzucanych na stronę wydarzenia oraz w okolicznościowej produkcji filmowej (nawet Czarna ma swoje 0,3 s sławy :P Nie, no – zajęła całe 6 sekund czasu antenowego ;) ):

10 thoughts on “Jaktajmery na Torze Poznań

  1. Mieszkam w takiej odległości od Toru, że jeżeli nie uda mi się akurat znaleźć się na trybunach podczas różnych zawodów, wystarczy, że otworze okno i już mam ten klimat :P

    1. Ha, no zdecydowanie ;) A zwłaszcza usprawiedliwia to jego początkowy stan… Nie, żebym podejrzewała Was o przeróbkę zdrowego żelaza, ale zawsze z tyłu głowy czai mi się taka obawa – taki los, jak się lubi jednocześnie zadbane oryginały i customy ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *